Faculty Fellows

Faculty Fellows are 102 seminar faculty named by the Office of the Provost in recognition of their dedicated service to the Undergraduate College Seminars. All Faculty Fellows have taught 102 seminars for at least three years.

2013

  • Wasim Ahmad
  • David Black
  • Turhan Canli
  • Linda Cimino
  • Kirk Cochran
  • Giueseppe Costa
  • Donna Crapanzano
  • Harbans Dhadwal
  • Paul Fodor
  • RIchard McKenna
  • Les Paldy
  • Joav Prives
  • Oleg Smirnov

2012

  • Kathy Bratby
  • Ritch Calvin
  • Peter Carravetta
  • William (Bill) Collins
  • Deborah Firestone
  • Giuseppe Gazzola
  • Jessica Gurevitch
  • Aristotle Lekacos
  • Ellen Li
  • Jim McKenna
  • Helmut Norpoth
  • Lori Repetti
  • Lori Scarlatos
  • Margaret Schedel
  • Milutin Stanacevic
  • Theresa Tiso
  • Alice Urbankova
  • Stephen Vitkun
  • Daniel Weymouth
  • Debbie Zelizer

2011

  • Hongshik Ahn
  • Ray Anderson
  • Phillip Baldwin
  • Robert Ettl
  • Nancy Goroff
  • Charles Haddad
  • Jeffrey Levinton
  • Glenn Lopez
  • Anne Moyer
  • Patrice Nganang
  • Sandy Petrey
  • Steven Reiner
  • Rick Ricioppo
  • Tom Robertazzi
  • John Robinson
  • Lorna Role
  • Mary Scranton
  • Tom Sexton
  • Scott Stoller
  • David Talmage
  • David Tonjes
  • Donny George Youkhanna
  • Paul Zimansky

2010

  • William Arens, Anthropology
  • Jeff Casey, College of Business
  • Brian Colle, School of Marine and Atmospheric Sciences
  • John Colon, School of Social Welfare
  • Allegra de Laurentiis, Philosophy
  • Eric Kaler, Provost
  • Maurice Kernan, Neurobiology and Behavior
  • Gary Mar, Philosophy
  • Catherine Marrone, Sociology
  • Andreas Mayr, Chemistry
  • Peter Paul, Physics and Astronomy
  • Miriam Rafailovich, Material Science and Engineering
  • Scott Smolka, Computer Science
  • Christiane Stidham, Geosciences
  • Eng Kiong Tan, Comparative Literary and Cultural Studies
  • Alan Tucker, Applied Mathematics and Statistics
  • Tracey Walters, Africana Studies
  • Stephen Yazulla, Neurobiology and Behavior

2009

  • Harsh Bhasin, Asian and Asian American Studies
  • Frances Brisbane, School of Social Welfare
  • Roger Cameron, Pharmacology
  • Robert Crease, Philosophy
  • Neta Dean, Biochemistry and Cell Biology
  • Stephanie Dinkins, Art
  • Petar Djuric, Electrical Engineering
  • Christa Erickson, Art
  • Craig Evinger, Neurobiology and Behavior
  • Jack Farrington, School of Social Welfare
  • Monica Fernandez-Bugallo, Electrical Engineering
  • Nicholas Fisher, School of Marine and Atmospheric Sciences
  • Charles Fortmann, Material Science and Engineering
  • Molly Frame, Biomedical Engineering
  • Fred Gardaphe, European Languages, Literatures, and Cultures
  • Aaron Godfrey, European Languages, Literatures, and Cultures
  • Andrew Gouldstone, Material Science and Engineering
  • David Green, Applied Mathematics and Statistics
  • Sultan Hameed, School of Marine and Atmospheric Sciences
  • Gilbert Hansen, Geosciences
  • Izabela Kalinowska-Blackwood, European Languages, Literatures, and Cultures
  • Ridha Kamoua, Electrical Engineering
  • Peter Koch, Physics and Astronomy
  • Chad Korach, Mechanical Engineering
  • Annie Liu, Computer Science
  • Judith Lochhead, Music
  • John Lutterbie, Theatre Arts
  • Kamazima Lwiza, School of Marine and Atmospheric Sciences
  • Steve Marsh, Theatre Arts
  • Joseph McDonnell, College of Business
  • Eduardo Mendieta, Philosophy
  • Lee Miller, Philosophy
  • Klaus Mueller, Computer Science
  • Sachiko Murata, Asian and Asian American Studies
  • Kathleen Nutter, History
  • Troy Rasbury, Geosciences
  • Anne Raybin, Psychology
  • Jacqueline Reich, European Languages, Literatures, and Cultures
  • Charles Robbins, School of Social Welfare
  • Jakob Schmidt, Biochemistry and Cell Biology
  • Hector Sepulveda, Healthcare and Policy Management
  • Sheila Silver, Music
  • Michal Simon, Physics and Astronomy
  • Howard Sirotkin, Neurobiology and Behavior
  • Amy Yopp Sullivan, Theatre Arts
  • Michael Tashbook, Computer Science
  • John True, Ecology and Evolution
  • Olufemi Vaughan, Africana Studies
  • Agnes Weiyun He, Asian and Asian American Studies
  • Rong Zhao, Computer Science

2008

  • Mark Aronoff, Linguistics 
  • Peter Baigent, Student Affairs 
  • Paul Bingham, Biochemistry and Cell Biology 
  • Ruth Bottigheimer, Comparative Literature 
  • Malcolm Bowman, School of Marine and Atmospheric Sciences 
  • David Ferguson, Technology and Society 
  • Christian Filstrup, Library 
  • Georges Fouron, Africana Studies 
  • Nancy Franklin, Psychology 
  • Peter Gergen, Biochemistry and Cell Biology 
  • Perry Goldstein, Music 
  • Gary Halada, Materials Science and Engineering 
  • Susan Hinely, History 
  • Imin Kao, Mechanical Engineering 
  • Mary Kritzer, Neurobiology and Behavior 
  • Richard Laskowski, College of Business 
  • Manuel London, College of Business 
  • Debbie Mayo, Theater 
  • William Oberst, Art 
  • Michael Schwartz, Sociology 
  • Joanne Souza, Biochemistry and Cell Biology 
  • Wendy Tang, Electrical Engineering 
  • Carlos Vidal, School of Social Welfare 
  • Gerrit Wolf, College of Business 
  • Michael Zweig, Economics